Gå til sidens indhold

Eksempel på URL og status på tjenester tilgængeligt for ekstern test i UL3

Denne side opdateres løbende. På siden kan du se hvilke tjenester der aktuelt er tilgængeligt for ekstern test i UL3. Der kan forekomme servicevinduer på testmiljøet i testperioden, fortrinsvis på torsdage klokken 09:00 - 13:00. Se https://datafordeler.dk/drift/meddelelser for aktuel status.

Se Ekstern test Udviklingsleverance 3 (UL3) | Datafordeler for oversigt over plan for test samt link til guides for brugeroprettelse.

Bemærk at der kan være sket ændringer i de fleksible GraphQL-skemaer, siden de forskellige guides blev skrevet, hvilket kan betyder, at forespørgsler er forældede. Vi opdaterer guides og eksempelforespørgsler løbende. Fejlmeddelelsen i svaret på forespørgsler vil angive om et felt er ændret eller fjernet.

Bemærk at test06 skal være præfix for alle URL, der anvendes på testmiljøet jævnfør følgende eksempler:

Fildownload

  • Entitetsbaseret
    Der bliver genereret nye filer fra og med 19. september, der kan være forsinkelse i forhold til leveringstidspunkt. 
    Der er tilgængelige fildownloads for følgende registre:
  • Danske Stednavne
  • BBR
  • CVR
  • DAR
  • EJF
  • VUR
  • DAGI
  • DANMARKS FIKSPUNKTREGISTER
  • MATRIKLEN (senest genereret  23-09-2025)
    GeoPackage format er pt. ikke tilgængeligt for test.
  • GEODANMARK VEKTOR (senest genereret  23-09-2025)
    Der genereres ikke totale DHM højdekurver fildownload.
  • Kommuneopdelte entiteter i Test06
    Se hvilke kommuneopdelte entiteter der er tilgængelige på testmiljøet: Kommuneopdelte entiteter i Test06
  • Raster
    Tilgængeligt på Test06
    For 10x10 km tiles er kun DHM overflade 2015 tilgængelig.
  • Skærmkort
    Tilgængeligt på Test06

Fleksibel opslagslogik

  • Flexible
    https://test06-graphql.datafordeler.dk/flexible/v1/schema?apikey= xxx
  • Alle queries har krav om filtrering på registreringstid og virkningstid.
  • FlexibleCurrent
  • Registreringstid er altid sat til forespørgselstidspunktet.
    https://test06-graphql.datafordeler.dk/flexibleCurrent/v1/schema?apikey= xxx
  • Alle queries har krav om filtrering på virkningstid. 

GraphQL skemaerne kan blandt andet læses via GraphQL-klienter som Altair og Nitro. Klienterne giver mulighed for udvidet navigation og bedre søgning.

Begge tjenester er som udgangspunkt sat med en grænse på 8 joins i dybden. 

Fleksibel opslagslogik oversigt over registre

Hændelser
Anvendere kan kun se hændelser for de entiteter de har adgang til.

Eksempel på URL BBR, vælg BBR event entiteten.
https://test06-graphql.datafordeler.dk/BBR/v1

Se også den relevante guide.

Entitetsbaseret WFS service

Eksempel på Get capabilities:

https://test06-wfs.datafordeler.dk/BBR/BBR_WFS/1.0.0/WFS?service=wfs&request=GetCapabilities&service=wfs&&apikey=xxx

https://test06-wfs.datafordeler.dk/MAT/MAT_WFS/1.0.0/WFS?service=wfs&request=GetCapabilities&service=wfs&&apikey=xxx

For BBR og DAR mangler filtreringsmuligheder på BBOX i MapInfo Pro.

Log på Datafordeleren