Ekstern test af Udviklingsleverance 3
Test var muligt i perioden 22. september til 24. oktober 2025. Testmiljøet test06 er nu i almindelig drift – inklusiv UL3 leverancen. Hvis du fremadrettet finder fejl på miljøet, kan du indberette via de sædvanlige supportkanaler på Datafordeleren. Skriv "UL3" i emnefeltet: www.Datafordeler.dk/support
Test er afsluttet. Tak for jeres deltagelse.
Den eksterne test af moderniseringsprojektets udviklingsleverance 3 blev gennemført i perioden 22. september til 24. oktober 2025.
KDS har i perioden modtaget en række henvendelser og input fra anvenderne, der har testet de moderniserede tjenester og tilhørende vejledninger. Tak til de anvendere som testede.
Henvendelserne har langt overvejende handlet om:
• Spørgsmål til anvendelse af GraphQL og fleksibel opslagslogik, herunder udarbejdelse af Quereys
• Enkelte fejl, som er rettet løbende
• Henvendelser fra CPR registeret, der i perioden har testet egen løsning og fundet en række fejl, som er ved at blive rettet
KDS er ved at gennemgå henvendelserne og vil indarbejde flere af de fremsendte forslag i guides og dokumentation.
Hvad:
Testaktiviteterne omfatter leverancerne i Datafordelerens udviklingsleverance 3:
- Fleksibel opslagslogik til GraphQL-tjenester
For Ejerfortegnelsen kan der søges om adgang til- Ejerskifte, Ejerskabsskifte, Alternativadresse, PersonOgVirksomhedsOplysninger og handelsoplysninger.
- Specielle GraphQl-tjenester til EJF
- Testes i testperioden udelukkende af registeret
- Specielle GraphQL-tjenester til CPR
- Testes i testperioden udelukkende af registeret
- Ekstern test kan ske på test04 efter idriftsættelse
- Entitetsbaserede hændelser
- Kan testes i begrænset omfang,
- Der opdateres jævnligt data på DAR, BBR, EBR, MAT og EJF
- Entitetsbaserede WFS-tjenester
- BBR og DAR entiteter er blevet tilføjet
- Entitetsbaserede fildownloads med geografisk defineret indhold
Entitetsbaserede fildownloads er fortsat ved at blive genereret- (kommuneopdelte)
- Et begrænset udvalg kan testes
- Flere rasterfildownloads tjenester
- Hent liste af tilgængelige rasterdata og punktsky filer
- Hent skærmkortfiler i samtlige zoomniveauer
- 10 x 10 km tiles for DHM (kun DHM overflade 2015 tilgængelig)
- Transitionsguides
- Bemærk at der kan være sket ændringer i de fleksible GraphQL-skemaer, siden de forskellige guides blev skrevet, hvilket kan betyder, at forespørgsler er forældede. Vi opdaterer guides og eksempelforespørgsler løbende. Fejlmeddelelsen i svaret på forespørgsler vil angive om et felt er ændret eller fjernet.
Der er tale om en eksplorativ test, hvor man som anvender kan teste i forhold til eget behov for anvendelse af services og data.
Test kan tage udgangspunkt i de guides til ny funktionalitet, som findes i højre side.
Følgende brugervejledninger og guides kan anvendes og testes i perioden:
Entitietsbaserede og fleksibel opslagslogik (GraphQL)
Brugervejledning - Transitionsguide for entitetsbaserede GraphQL-tjenester - UL3
Brugervejledning Transitionsguide for Fleksibel Opslagslogik
Brugervejledning - Udvalgte REST-tjenester omsat til GraphQL-queries
Transition mellem REST-services og GraphQL-services
Entitetsbaserede Hændelser (GraphQL)
Brugervejledning - Transitionsguide for entitetsbaserede hændelser
Brugervejledning - Vedligeholdelse af kopiregister med hændelser
Entitetsbaserede WFS
Brugervejledning: Transitionsguide for entitetsbaserede WFS-tjenester
Fildownload
Brugervejledning - Transitionsguide for fildownload samt etablering og vedligeholdelse af kopiregister - UL3
Brugervejledning - Oprettelse af kopiregister for fildownload
Vi planlægger at påbegynde redigering af dokumentationen på baggrund af input den 16./10., send gerne evt. input og bemærkninger før denne dato.
Hvor:
Test foregår på Datafordelerens testmiljø Test06 og forudsætter, at man har oprettet en bruger(e) på Test 06 i Datafordeler Administration: https://test06-portal.datafordeler.dk/hjem
Se guide til brugeroprettelse:
Modernisering (brugeradgang)
Der kan forekomme servicevinduer på testmiljøet i testperioden fortrinsvis på torsdage klokken 09:00 - 13:00.
Hvis du oplever fejl ved brugeroprettelse kan du henvende dig til Datafordelerens support: Support | Datafordeler
Du kan se hvad der aktuelt kan testes samt eksempel på URL'er på. Tjenester der aktuelt er tilgængeligt for ekstern test i UL3 | Datafordeler Siden opdateres løbende.
Hvis du finder fejl eller har andre observationer i den eksterne test, skal du benytte skabelonen i højre side. Observationer sendes til daf2@kds.dk. Vi opfordrer til at sende observationer, så snart de er konstateret.
Hvis du ønsker at deltage i den eksterne test kan du sende en mail til DAF2@kds.dk.